Freeride

03.02.2013 | Kategória: Caravan&Activity

ski france 3 valles76V zime azda najdômyselnejší  súlad všetkého čo moderné obytné autá poskytujú a čo freerider potrebuje k napĺňaniu svojej misie za prachovým snehom. Integrované alebo polointegrované vozidlo strednej veľkostnej triedy s balíkom zimnej výbavy je ako stvorené pre 3 – 4 člennú partiu fanatikov. Stačí naložiť výbavu, na nič nezabudnúť a vyraziť za snehom. Satelit a moderné modely predpovede počasia nám prezradia v ktorej čast álp padá čerstvý prašan.

Je to zhoda náhod?

V priebehu zimy sa sneženie v alpách strieda väčšinou po troch dňoch. Aj energia v akumulátoroch v zime väčšinou vydrží tri dni. To freeriderom vyhovuje. Za prašanom proste treba cestovať a presúvať sa podľa situácie. Z Dolomitov do Tirolska, potom do Savojska a späť niekde ku Chamonix. Po dvoch dňoch intenzívneho lyžovania padne vhod jeden deň na presun nielen akumulátorom, aby sa stihli počas jazdy nabiť, ale je to i príležitosť doplniť zásoby vody, nákup zásob a tankovanie. V zime sa osvedčilo naftové kúrenie, je síce náročnejšie na spotrebu elektrickej energie ale pri režime presunov po troch dňoch na vzdialenosť okolo 100 km v horských priesmykoch má akumulátor s pomocou moderných rýchlo-nabíjacích zariadení energie dosť. Nie je tak potrebné  riešiť dopĺňanie v v mrazoch problematického plynu, najmä ak sa presúvate medzi piatimi krajinami.

náš tip – nesnažte sa zaparkovať čo najbližšie k vlekom, môžete tam niekomu zavadzať a býva tam zbytočne rušno. Nám sa osvedčilo parkovať niekde ďalej pri vhodnej reštaurácii, kde po súhlase majiteľa stojíme bezpečne aj tri dni. Ešte máme zľavu na večeru a ráno extra veľké cappuccino. Chvíľu hľadať vhodné miesto sa určite oplatí. A ešte keď je v dosahu skibus nie je čo riešiť. V mraze je problém so sušením a tak sa v malom aj keď útulnom a praktickom interiéri vozidla treba zdržiavať čo najmenej. Opäť poslúži reštaurácia. Kým sa sušíme a nabíjame elektroniku majiteľ spokojne čapuje druhé kolo … ešte treba pozrieť kde vyrazíme zajtra, veď tu je aj wifi. Tu je to už rozjazdené, nafotené a k tomu má zajtra ešte fúkať, asi sa poberieme na južnú stranu masívu smerom na Courmayeur.


Podobné články

Spolupracujeme s