List hostiteľom

28.01.2013 | Kategória: Czech&Slovak Discovery

Nová služba v agroturistike – absolútna novinka u nás, zvlášť vhodná pre vinárov, koliby a farmy s predajom z dvora, pivovary a vidiecke hostince. Výhodné pre všetkých regionálnych producentov ale i poskytovateľov služieb ako sú skanzeny, hrady, zámky, jaskyne alebo kúpele či aquparky.

O čo ide?

Program je špeciálne zameraný na podporu predaja regionálnych špecialít a predaj z dvora. V Európe, najmä vo Francúzsku, Taliansku ale i Švajčiarsku Anglicku či USA sa rozvíja už viac ako 20 rokov.

Ako to funguje?

Obdobne, ako je to obvyklé v Európe, vy ako majiteľ, umožníte bezplatné parkovanie cez noc pre posádku v obytnom vozidle na svojom pozemku a tá obligatórne čerpá služby, či nakupuje vaše  produkty. Európu brázdi 1,5 milióna obytných vozidiel. Ich majitelia sú cestovatelia, ktorí si vážia ekológiu a vyhľadávajú regionálne špeciality a nové chute. V Nemecku, Francúzsku ale i Taliansku vlastní obytné vozidlo mnoho ľudí na dôchodku a tak cestujú radi za vínom od jari do jesene a predlžujú vám tak predajnú sezónu.

Bežná prax je taká, že si hostitelia v katalógu určia najneskoršiu hodinu príchodu hostí aby stihli podávať teplú večeru alebo ponúknuť ochutnávku a produkty ktoré ponúkajú. Nezabudnite uviesť špeciality a všetko to čo vás robí jedinečným. Údaje je možné kedykoľvek meniť a dopĺňať. Využite, že vaše pozemky, dvor alebo parkovisko nie je od večera do rána plne vyťažené, ponúkajte večeru, ochutnávku výrobkov ale aj raňajky, prípadne špeciality na cestu. Predajte vstup do skanzenu či prehliadku hradu, ponúknite večerné wellness služby. Takáto prax je úplne bežná k obojstrannej spokojnosti najmä v alpských krajinách.

Hostia si plánujú cestu po krajine s predstavou, že chcú vidieť napríklad hrady, zámky a kostolíky. V našom katalógu si nájdu kde v okolí aké produkty a špeciality kto ponúka. Ak majú chuť na ochutnávku vína a vínne špeciality, navštívia vinára, alebo vinotéku. Ak budú mať chuť stráviť noc na farme, vyberú si farmu podľa toho čo farma ponúka. Opekané mäso, zabíjačka, či ovčí syr, alebo čerstvé mlieko. Prípadne navštívia salaš, alebo kolibu a budú sa tešiť na bohatú večeru. Ráno si radi kúpia na cestu miestne potraviny, alebo niečo na raňajky a odchádzajú na ďalšiu cestu. Ak sa im veľmi páčilo a majú v okolí krátky program, môžete sa dohodnúť o ich pobyte aj na druhý večer. Podľa štatistík trvá priemerný pobyt na jednom mieste nie viac ako 36 hodín.

Aké má z toho hostiteľ výhody?

Investícia hostiteľa nie je žiadna. Miesto na parkovanie 1 – 5 vozidiel netreba špeciálne budovať. Poslúži aj rovná nepodmáčaná lúka. Zisk z predaja však môže byť zaujímavý. Priemerná 4 členná rodinná posádka minie na gastronómiu denne aj 100 EUR. Pri ochutnávke vína so špecialitami je to nepomerne viac. Môžete pripraviť ochutnávku syrov a údenín. Je bežné, že pri odchode na druhý deň ráno hosť nakúpi miestne špeciality. Vo Francúzsku sa týmto spôsobom vínom, syrom a špecialitami zásobuje na celý rok mnoho rodín.

Čo musí hostiteľ urobiť?

Zaregistrovať sa bezplatne. Umiestniť svoje ponuky do katalógu, každému subjektu je venovaná jedna stránka, prezentovať sa vložením fotografií. Nezabudnúť uviesť v dotazníku svoju polohu v súradniciach pre GPS navigáciu, aby motoristi bez problémov docestovali. Viac sa dozviete na našej stránke www.czechdiscovery.eu alebo www.slovakdiscovery.eu  Prečítajte si prosím “Otázky a odpovede” v časti “Registrácia hostiteľa”.

Naším zámerom je spropagovať vidiek, pomôcť predaju regionálnych produktov, urobiť život na vidieku krajším a zaujímavejším. Nikdy neviete koho k vám vietor zaveje. Okrem finančného aspektu, určite každého poteší ocenenie a uznanie od zahraničných, ale aj domácich hostí.


Podobné články

Spolupracujeme s