Lago di Garda úplne inak

17.02.2013 | Kategória: Caravan&Activity

Gardské jazero je najväčšie talianske jazero. Vytvorené bolo Etschským ľadovcom, ktorého stopy sa ešte dnes veľmi výrazne zachovali. Podnebie je vďaka polohe a nadmorskej výške 65m úplne stredomorské. Okolo jazera rastú stromy charakteristické pre Stredomorie, ako cyprusy, oleandre, cédre, olivovníky a zriedkavo sa objavujú aj palmy hlavne v jeho južnej časti.

Vďaka teplému vetru, tzv. Ora, je skoro každé popoludnie na jazere čerstvý vietor. Ten vytvára ideálne podmienky pre surfovanie a iné vodné športy.

pano_alimonta30

Začíname na Brente. Najzápadnejšia časť magických Dolomitov. Zaklínadlo medzi horolezcami a raj pre milovníkov zaistených ciest. Boli sme tu už viac krát. Brenta je proste magnet. Najmä centrálna časť Bocchette (Rozsadliny). Impozantná obrovská rozoklaná nekonečná stena masívu, vyžaduje odolnosť voči závratom aj kondíciu. Hustá sieť zaistených ciest v nadmorských výškach od 2.000m až do 3.000m vám vďaka vysokohorským chatám umožní stráviť v tomto raji niekoľko lezeckých dní bez návratu do civilizácie. Po troch dňoch zostupujeme dole. Vyrážame z Madonny di Campiglio k ústiu jazera Lago di Garda, k mestečku Riva. Je to len na skok. Z vysokohorského terénu s ľadovcom zrazu sedíte v letovisku na terase taverny a obdivujete plachetnice. Pri večeri sa rozhodujeme ako zrelaxujeme a kde prespíme. Je po sezóne, hlási sa jeseň. Turistov ubudlo a hostinský nás prehovára aby sme parkovali vzadu pod borovicou u neho. Lákavé, najmä svojimi výhľadmi na jazero.  Skoro ráno však vyrážame k neďalekému východiskovému bodu  City ferraty Via dell Amicizia v dedinke Biacesa. Séria piatich zaistených ciest po starých vojnových opevneniach z prvej svetovej vojny vás vyvedie 2x do výšky okolo 1.000m nad hladinu jazera a tak sa na plachetnice pozeráte ako zo strechy mrakodrapu. Nedokážeme odtrhnúť zrak od toho úchvatného pohľadu, ani sa nám nechce dole. Tešíme sa však na zlatú zaslúženú bodku tripu. Večer nás už čaká ochutnávka vína, šunky a syru na farme z Katalógu farmárov pri meste Bardolino. Oleandre, olivovníky a réva. Kamenné prízemné stavby hospodárstva dopĺňajú ešte obytky nemeckých dôchodcov a veselých belgičanov. Aj druhý deň máme gazdovský večer vo vinárstve pri obci Lazice v blízkosti jazera, tak sa už asi aj konečne okúpeme. Víno iba ochutnáme,  nákup do domácej vinotéky doplníme o výborný kozí syr a skoro ráno vyrážame domov.

Dolomiti_055820


Podobné články

Spolupracujeme s